Zamestnáva Vás pretieraním skiel deň čo deň. Ešte horšie však je, keď voda začne stekať na parapet a následne môže spôsobiť pleseň. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako predísť zrážaniu pár na oknách.
Čo spôsobuje zrážanie pár na oknách?
Ako predísť zrážaniu pár na oknách? Dôvodov, ktoré stoja za kondenzáciou môže byť viacero. Záleží od ročného obdobia či miestnosti. Zjednodušene povedané, je to nevyhnutný jav, ktorý sa vyskytuje, keď je veľký rozdiel teplôt medzi teplým vzduchom a dostatočne studeným povrchom. Vlhkosť sa z teplého vzduchu takpovediac vytiahne a na studenom povrchu sa kondenzuje do kvapaliny.
Aké sú možnosti riešenia?
Na to, aby sa teplý vlhký vzduch prestal zrážať na oknách, nemusíte obmedziť varenie, žehlenie alebo prestať dýchať v uzavretej miestnosti. Riešením je eliminovať studený povrch, ktorý odvádza vlhkosť z teplého vzduchu. To býva docielené dvojitým zasklením. Funguje tak, že sa medzi studený vonkajší vzduch a vnútro okna pridá ďalšia medzera so stlačeným vzduchom, aby sa vnútorný povrch príliš neochladil. Okrem dvojitého zasklenia, pri ktorom však môže zlyhať tesnenie, existuje možnosť sekundárneho zasklenia. To výrazne znižuje problém kondenzácie a zaparenia okien. Sekundárne zasklenie vytvára bariéru medzi teplým vlhkým vnútorným vzduchom prichádzajúcim do kontaktu so sklom so studenou vonkajšou teplotou.
Výsledky zasklenia
Dvojité alebo sekundárne zasklenie sú efektívne riešenia. Zrážanie pár sa zastaví ihneď a vnútorná vlhkosť bude postupne schnúť. Zabezpečíte si tak pokoj a pohodu ako aj zdraviu vyhovujúci domov.